DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN %
Hatay
13°

KAPALI

03:48

İMSAK'A KALAN SÜRE

6. Teknoversite günleri başladı

ABONE OL
19 Mayıs 2021 10:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AHLAKİ DEĞERLERE SAHİP ÇIKMAK TÜM İNSANLIĞIN SORUMLULUĞU

Katılımcı ve öğrencileri selamlayan İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci, üniversitelerin toplumsal hayattan ve dünya meselelerinden bağımsız kurumlar olmadığını, bu kurumların insanlar için var olduğunu konuşmasında değindiği hususlarla bir kez daha ortaya koydu. “Kudüs’te sivil ve savunmasız Filistin halkının uğradığı insanlık dışı şiddet, baskıcı politikalar ve ibadet özgürlüklerinin engellenmesine yönelik her türlü girişimin insan hakları hukuku çerçevesinde büyük bir suç olduğunu” vurgulayan Rektör Depci: Bizlerin her türlü inanca saygısı bulunmaktadır. Bu kadim geçmişimizde de bu şekilde olmuş ve olmaya devam edecektir. Bunun en güzel örneklerinden biri her türlü inancın bir arada yaşadığı Hatay’dır. Bu topraklarda insanlar yüzyıllar boyunca bir arada huzur içinde yaşamıştır ve böyle yaşamayı sürdürmektedir.  İbrânîce’si “on söz” anlamında ve Türkçe ’ye on emir (evâmir-i aşere) şeklinde geçmiş olan ve İsraillilerin kutsal bildikleri emirlerine kalplerinin,  gözlerinin ve kulaklarının tıkalı olmasına ise anlam veremiyorum. Bu emirlerden katletmeyeceksin. Çalmayacaksın. Komşuna karşı yalan şahitlik etmeyeceksin. Komşunun evine tamah etmeyeceksin; komşunun karısına yahut kölesine yahut câriyesine yahut öküzüne yahut eşeğine hiçbir şeyine tamah etmeyeceksin emirleridir. Hristiyanlıkta, Saint Augustine on emirde her insanın fıtratında bulunan tabii ahlâkın bir özetini bulmaktadır demiştir.

Kutsal dinimizde de (el-Bakara; en-Nisâ; el-Mâide), bu hususlar aynı şekilde yer almaktadır. Tüm semavi dinlerin insan öldürmemeyi emretmektedir. Daima bir arada huzur ve barış içinde yaşadığımız bir dünya için bu kurallara uymak son derece önemlidir. Bize düşen insanlığı gelişmesi ve ilerlemesi için bu kurallara riayet edilmesini umut etmektir. Bu sorumluluğun bilincinde yaşamayı sürdürmek dileğiyle” dedi.

ETKİNLİKLERDE GÖREV ALAN HERKESE TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.

Konuşmasında göreve başladığı günden bu yana yapılan icraatlar ve iyileştirmelere ilişkin bilgi veren Rektör Depci: “Katma değeri yüksek; kurumsallaşmaya odaklanmış; ortak akla ve istişareye dayanan; görev, yetki ve sorumlulukları paylaştırıcı; İSTE’lilik bilincini ve aidiyetini arttırıcı; erişilebilir; şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı ile hareket ettiklerini” belirtti. Yapılan çalışmalar kapsamında bir yandan kurumsallığı arttırıcı yönetmelik ve yönergeler uygulamaya koyulurken diğer yandan fiziksel düzenlemelerin yapıldığını vurgulayan İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci “İSTE, öğrencilerine katkı sağlayacak çalışmalarını sürdürmektedir. Şu anda yerleşkemiz öğrencilerimiz için hazırdır. Bu yıl ilginizi çekeceğini düşündüğümüz konularda birbirinden değerli bilim insanları ile sizleri bir araya getirecek etkinliklerimi çevrimiçi gerçekleştiriyoruz. Etkinliklerde görev alan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah en kısa zamanda yüz yüze etkinliklerde bir araya gelebiliriz” diyerek konuşmasını tamamladı.

SERVET YAŞAR, TÜRK HALK MÜZİĞİ’NDEN ESERLER SESLENDİRDİ.

Açılışta ayrıca İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı mini bir konser verdi. Konserde Öğretim Gör. Emre Uyunmaz Klasik Gitar Dinletisi sunarken Doç. Servet Yaşar, Türk Halk Müziği’nden eserler seslendirdi.  Program kapsamında konferanslar İSTE AR-GE TV Youtube kanalından ve Zoom üzerinden canlı yayınlanmaya devam edecek. Cuma ZEYBEK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

KATEGORİNİN POPÜLERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.