DOLAR 16,4171 0.28%
EURO 17,5890 0.59%
ALTIN 974,16-0,04
BITCOIN 4859350,65%
Hatay
18°

AÇIK

12:37

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

<strong>İTSO Mart Ayı Müşterek Meslek Komite Toplantısı Yapıldı</strong>

İTSO Mart Ayı Müşterek Meslek Komite Toplantısı Yapıldı

ABONE OL
25 Mart 2022 12:09
<strong>İTSO Mart Ayı Müşterek Meslek Komite Toplantısı Yapıldı</strong>
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Mart ayı Müşterek Meslek Komite toplantısı maske mesafe kuralları dikkate alınarak gerçekleştirildi.

Mart ayı Müşterek Meslek Komite toplantısına, İTSO Yönetimi, Meclis üyeleri ve Meslek Komite üyeleri katıldılar.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve Genel Sekreter Figen Gül Dönmez Mart ayı Müşterek Meslek Komite toplantısında birlikte yer aldılar.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, “Bu günkü toplantımızda meclis üyesi ve meslek komite üyesi arkadaşlarımız ile karşılıklı görüş alış verişinde bulunacağız. Pandemi nedeniyle uzun süredir Fiziki olarak gerçekleştiremediğimiz toplantımızda bu gün sizlerle birlikteyiz. Odamızın önemli organlarından olan meslek komitelerimiz geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da önemli çalışmalar yapmakta, projeler üretmekte ve sorunları bizlere bildirerek hem meslek gruplarına hem de odamız ve bölgemiz ekonomisine önemli katkılar sunmaktadırlar” dedi.

MESLEK KOMİTESİ ÜYELERİMİZLE ORTAK AKILLA GÖRÜŞÜYORUZ

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi: Bildiğiniz üzere mevzuat gereği meslek komitelerimiz tarafından her ay toplantı yapılıp, ilgili meslek gruplarının sorunları ve çözüm önerileri görüşülmektedir. Ayrıca 6 ayda bir müşterek meslek komitesi toplantılarını da düzenli bir şekilde gerçekleştirerek gündemde olan hususları katılım sağlayan tüm meslek komitesi üyelerimizle ortak akılla görüşüyoruz. Meslek komitelerinin mevzuatta tanımlandığını şekliyle, olması gerektiği gibi çalışan nadir odalar arasında yer alıyoruz. Meslek Komitelerimizin kendi gruplarında yaşanan sorunları oda yönetim kurulumuza aktarmasıyla, bizler de lobi çalışması kapsamında ilgili kurum ve kuruluşlara bu sorunları bildirmekte ve bu sorunların çözümüne öncülük etmeyi amaçlamaktayız. 2021 yılı itibariyle odamızın meslek komiteleri tarafından ve stratejik plan faaliyetleri doğrultusunda gerçekleştirilen toplam 60 adet lobi faaliyetimiz olmuştur.

60 faaliyetimiz arasından; 14 adet başarı ile tamamlanan, 1 adet kabul edilmeyen ve 45 adet yazışma süreci devam eden lobi faaliyetimiz bulunmaktadır. 2021 yılı itibariyle bizlere meslek komitelerimizden iletilen sorunların %23’ü başarı ile neticelenmiş olup, başarısızlıkla sonuçlanan 1 adet sorun bulunmaktadır. Ancak lobi faaliyetlerimizin %75’lik bölümünü oluşturan taleplerimiz maalesef sonuçsuz kalmıştır. Gerek meslek komitelerimiz ve meclis üyelerimizden iletilen,  gerekse bölgenin genel sorun ve çözüm önerilerine dair TOBB Şura, Konsey bölgesel ve ulusal toplantılarda ve yazışmalarla raporlar halinde sunduğumuz sorunlarımız ile ilgili bir dönüş alınmayan 45 adet lobi faaliyetimiz bulunuyor. Cevap bekleyen ve devam eden bu lobi faaliyeti ile ilgili olarak; 25 Aralık 2021 ve 07 Ocak 2022 tarihlerinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Hatay İl ve İlçe Sağlık Müdürlüğü, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve İskenderun Belediyesi ile yeniden iletişime geçilmiştir. Ayrıca TOBB’daki ilgili birim sorumlularına da sözlü olarak bilgi verilmiştir. 2022 yılının ilk iki aylık döneminde ise, 23 adet lobi faaliyetinin 3 tanesi şimdiden çözüme kavuşturulmuş, 1 tane talebimiz reddedilmiş, kalan 19 tanesinin süreci ise devam etmektedir.”

MESLEK KOMİTE ÜYELERİNİN SORUNLARI GÖRÜŞÜLDÜ

Toplantının ikinci bölümü ise soru cevap şeklinde gerçekleşti. Meslek Komite üyeleri kendi sektörlerinde yaşadıkları sorunları detaylı bir şekilde anlatma fırsatı buldular.

Meslek Komite üyelerinin sorunlarını tek tek dinleyen İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, “Sorunların çözümü noktasında en yetkili birimlerle görüşeceğiz. Bu gün sizlerin bizlere iletmiş olduğu tüm bu talepler dikkate alınacaktır” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.