DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4739971,19%
Hatay
27°

AÇIK

16:26

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

“Taş, Maden Ocakları, Biyolojik çeşitliliği yok ediyor”

“Taş, Maden Ocakları, Biyolojik çeşitliliği yok ediyor”

ABONE OL
28 Nisan 2022 16:24
“Taş, Maden Ocakları, Biyolojik çeşitliliği yok ediyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Tabiatı Koruma Derneği Hatay’da açılan ve açılacak olan Taş, mermer ve Maden ocaklarının; açılması ile birlikte Hatay’ın Biyolojik çeşitliliğine telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini ifade ettiler.

Dernek Başkanı Abdullah Ögünç açıklamasında, Hatay’ın Biyolojik Açıdan Özel Bir Alan olduğuna dikkat çekerek şunları dile getirdi:

“Hatay ili biyolojik çeşitlilik bakımından Türkiye’nin en özel alanlarından birisi konumundadır. Bu önemini oluşturan temel unsurlar ilin konumu itibariyle Türkiye’deki en büyük kuş göçü yolu üzerinde bulunması, Türkiye’ye Afrika’dan gelen fauna ve flora türlerinin ülkemize giriş noktasında bulunması, Anadolu çaprazı dağ sırası ile Kafkas kökenli türlerin ulaşabileceği bir konumda bulunması, ilin doğu bölgelerinin çöl kökenli türlerin girişine açık olması, deniz seviyesinden 2000 m’lere kadar ulaşan ekosistem çeşitliliği sayılabilir.

“YHGS İLAN EDİLMESİYLE AMACIMIZ ANLAMSIZ KALACAKTIR”

İlin sahip olduğu zengin çeşitliliğin korunması amacıyla il genelinde Arsuz YHGS, Altınözü YHGS, Dağ Ceylanı YHGS, Gölbaşı Gölü Sulak Alanı, Haydarlar Gölü Sulak Alanı ve Hassa Lav Tüpü Mağaraları Tabiat Anıtı gibi koruma alanları oluşturulmuş durumdadır. Bu korunan alanlardan her birisi çok değerli türlerin ve ekosistemlerin korunması amacıyla oluşturulmuştur ve bu alanların tümünün kapsadığı tüm alanlar ile titiz bir şekilde korunması ve gelecek nesillere aktarılması çok büyük bir önem arz etmektedir. Ancak bu alanlara yönelik olarak, alanın bir bölümünü kullanmaya ve sahip olduğu biyolojik çeşitliliğe tehdit oluşturacak şekilde taş ocağı açma, mermer ocağı açma, çimento fabrikası kurma, maden açma, sanayi tesisi kurma, enerji santralleri kurma vb. talepler karşımıza çıkmaktadır. Bunun en son örneği alanının büyük bölümü Arsuz YHGS sınırları içinde kalan Krommer Krom ocağı açma projesidir. Projenin gerçekleştirilmesi planlanan alan bütünüyle ormanlık bir alan olup alanın büyük bölümü de Arsuz YHGS içinde kalmaktadır. Planlanan bu faaliyetin gerçekleştirilecek olması bu ekosisteme telafisi imkânsız zararlar verecek ve alanın YHGS ilan edilmesiyle amaçlanan koruma çabası bütünüyle anlamsız kalacaktır

Hatay ilinde mevcut korunan alanların sayısı ve kapladıkları toplam yüz ölçümleri zaten yetersiz iken mevcut bir korunan alanda açık maden işletmesi gibi hem yüzeyde, hem de madenin kazılması nedeniyle yüzeyin hemen altında oluşan habitatı ve ekosistemi bütünüyle tahrip edecek bir faaliyete izin verilmesi tarafımızdan kabul edilebilir bir durum değildir.

Hatay gibi Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik bakımından en özel alanlarından birisinde, zaten az sayıda bulunan korunan alanları açık maden işletmesi gibi ekosistemi bütünüyle tahrip eden faaliyetlerle kaybedersek gelecek nesillere bırakabileceğimiz bir doğa mirası kalmayacaktır.

Ülkemizde Akdeniz Bölgesinde Karaca’nın barındığı en önemli korunan alan olan bu bölge sadece ilimiz biyolojik çeşitliliği için değil, ülkemizin biyolojik çeşitliliği açısından da çok önemlidir.

Arsuz YHGS içinde ve yakın çevresinde Çizgili sırtlan, Ayı, Kurt, Saz kedisi, Yaban kedisi, Alaca sansar, Kuyruksüren, Yaban keçisi gibi pek çok nadir memeli türü barınmakta, ayrıca pek çok endemik bitki türü bulunmaktadır. Bölge ayrıca Kelebek türleri, Geyik böcekleri gibi önemi omurgasız gruplarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Tüm bu nedenlerle Arsuz YHGS sınırları içinde kalan Krommer Krom ocağı açma projesinden bir an önce vaz geçilmeli alan YHGS ilan edilme amacına uygun şekilde korunmaya devam edilerek gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılmalıdır” Haber Bülteni

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.