DOLAR 32,5552 0.03%
EURO 35,0199 0.24%
ALTIN 2.435,130,01
BITCOIN 2122104-2,96%
Hatay
28°

AÇIK

03:28

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yatırımlardan En Fazla Pay Hatay’a Verilmeli

Yatırımlardan En Fazla Pay Hatay’a Verilmeli

ABONE OL
13 Kasım 2023 11:38
Yatırımlardan En Fazla Pay Hatay’a Verilmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Samandağ ilçesine bağlı Koyunoğlu, Çanakoluk, Uzunbağ ve Sutaşı Mahallelerinde düzenlenen halk toplantılarına katıldı.

Muhtarlar, esnaflar ve vatandaşlarla buluşan Başkan Savaş, vatandaşların ihtiyaç ve eksiklerini tespit etmek amacıyla ziyaretler düzenlediklerini belirtti. Savaş, deprem sonrası acil çözülmesi gereken içme suyu, yol ve kanalizasyon gibi sorunları çözüme kavuşturmak üzere büyükşehir belediyesinin tüm birim ve ekipleriyle sahada çalıştığını kaydetti.

PROJELER 3 YILDIR İLLER BANKASINDA BEKLİYORDU

Hükümet, belediye ve muhtarlığın bir ekip olduğunu ve birbirini tamamladığını, tüm kurum ve kuruluşlarla uyumlu çalışmaya özen gösterdiklerini dile getiren Savaş, “Tepebaşı, Mızraklı ve Koyunoğlu bölgelerini kapsayan içme suyu iletim hattı ile kanalizasyon projeleri, 3 yıldır İller Bankasında bekliyordu. Yetkililerle kurduğumuz bağlantılar sonucunda çözüme kavuşturacağımızı umuyoruz. Koyunoğlu bölgesinin projeleri hazır, ödenek gelir gelmez altyapı çalışmalarına önümüzdeki yaz aylarında başlanacak. Ayrıca Koyunoğlu Mahallesi’nde yer alan ziyaret ve mezarlık yolları ise en kısa zamanda sathi kaplama yapılacak.” dedi.

DEPREM SONRASI, YARDIMLARI YÖNLENDİRDİK

Başkan Savaş, vatandaşların “Neden deprem sonrası hemen yanımıza gelmediniz?” sorusu üzerine “Depremde personel kayıplarımız oldu. Personelimiz de yakınlarını kaybetti. Belediye binalarımız yıkıldı. Tüm bunlara rağmen biz, binlerce insanımızı kurtardık. İlk günlerde şehrimize gelen yardımları gerçek ihtiyaç sahiplerine yönlendirerek yardıma gelen kurum, kuruluşlarla koordinasyon çalışmalarını yürüttük. 15 ilçemiz var, her yere ulaşmaya çalıştık, bazı yerlere bizzat gidemedim ama ihtiyaç duyulan temel yaşam malzemelerini göndermek üzere kriz merkezimizde çok yoğun çalıştık.” açıklamalarında bulundu.

Deprem gibi afetlerde yönetimin AFAD, Kızılay ve 8 bakanlığın koordinesinde olduğunu belirten Savaş, afet durumunda büyükşehir belediyelerinin sadece yangın ve cenaze işlemleriyle görevli olduğunu ama “iş ayrımı yapmadan” vatandaşların yardımına koştuklarını vurguladı.

Konuşmasında Başkan Savaş, ” TV’lerde benden başka konuşan depremzede belediye başkanı olmadı, biz acil sorunları her gün dile getirdik. Depremle ilgili çalışmalarımızı ve hazırlıklarımızı projeleri yapmıştık. Deprem öncesi riskli alanları tespit edip kentsel dönüşüm projeleri hazırlayıp ilgili bakanlığa teslim ettik ama cevap bile verilmedi. TV’lerde bunları hep dile getiriyorum, getirmeye devam edeceğim.” dedi.

BÜTÜNLÜĞÜMÜZÜ ASLA BOZMAMALIYIZ

Yerel seçimlere yönelik adaylık sorusunu yanıtlayan Savaş, “Biz bu şehirde öncelikle huzuru sağlamalıyız. Irak, Suriye ve Filistin’i görüyoruz. Zannetmeliyim ki küresel güçlerin kaos projeleri içinde değiliz. Buna hazırlıklı olmalıyız. Nezaket ve zarafet ölçüsünde ‘davet’ devam ederse şehrime hizmet etmekten geri durmam. Yapılan güncel anketlerde zaten hep öndeyiz. Ben mücadeleci bir insanım. Bir hedefe ulaşacaksak bütünlüğümüzü asla bozmamalıyız. Hangi şartlarda çalıştığımızı herkes biliyor. Mecliste güzel projelerin kararlarını almakta zorlanıyoruz. Önümüzdeki seçimlerde Mecliste de üstünlüğü sağlamalıyız.” dedi.

Vergi ödemede önde, hizmet almada ise geride olan bir il olduklarını hatırlatan Başkan Savaş,

depremlerde en çok zararı gören Hatay’ın, yatırımlardan da en fazla payı alması gerektiğini söyledi.

SORUMLULUKLAR, TEKRAR MESLEK ODALARINA VERİLMELİ

Ruhsat verme ve denetleme sorumluluğu iktidar tarafından belediyelere verilirken yeterli uzman ve donanıma bakılmadığına dikkat çeken Savaş, denetleme sorumluluklarının tekrar meslek odalarına verilmesi ve Deprem Yönetmeliği’nin yeniden düzenlenmesi gerektiğine işaret etti.

Şehrin 100 binlik planlarını depremin 10. gününden itibaren yeniden yapmaya başladıklarını ileten Savaş, ülkenin önemli üniversiteleri ve akademisyenleriyle birlikte planlama çalıştayları düzenlediklerini ve sonuçlarının ise en kısa zamanda vatandaşlarla paylaşılacağını belirtti.

Samandağ Sanayi Sitesinde faaliyet gösteren üretim tesislerini ziyaret eden Başkan Savaş, çalışma ve işleyiş hakkında bilgi alarak esnafın günlük üretim süreçlerine yakından tanıklık etti.

Samandağ Sanayi Sitesi esnafı ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek unutulmadıklarından dolayı Savaş’a teşekkür etti. Savaş’a halk toplantılarında Samandağ Muhtarlar Derneği Başkanı Mahir Cebburoğlu eşlik etti. Nebihe Mazmanoğlu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.