DOLAR 16,3508 0%
EURO 17,5776 0.04%
ALTIN 973,950,18
BITCOIN 480713-0,64%
Hatay
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

YEŞİL ALAN ŞART!

YEŞİL ALAN ŞART!

ABONE OL
4 Şubat 2022 14:29
YEŞİL ALAN ŞART!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu (HAMOK), Antakya’da yapımı başlayan Millet Bahçesi projesinin yeşil alan üzerine kurulu olmamasının, kente zarar vereceğini duyurdu. HAMOK Dönem Sözcüsü Cem Hüzmeli konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, cami ve kültür merkezinin her yere yapılabileceğini fakat şehrin yeşil alana ihtiyacı olduğunu vurguladı.

“YEŞİL ALAN ACİL VE ERTELENEMEZ İHTİYAÇTIR”

Şu ana kadar taraflarına herhangi bir bilgilendirme yapılmadığını aktaran Cem Hüzmeli, “Öncelikle belirtmek gerekir ki, mezarlık dışında hiçbir yeşil alana sahip olmayan Antakya’nın yeşil alan ihtiyacı acil ve ertelenemez bir hal almış durumdadır. ‘Millet Bahçesi’ adıyla yeşil alan olacağı ilan edilmiş olan ve şehrimizin park ihtiyacını gidermesi beklenen bu alanda da betonarme yapıların yapılması telafisi güç sonuçlar doğuracaktır. Şehrimize dair planlama eksikliği ve yanlış kararların çoğu zaman telafisi olamamakta, şehir zamanında yanlış alınmış kararlardan oluşan kaderi ile baş başa kalmaktadır.  Şehrimizin bu konulardaki geçmiş sicili ne yazık ki kabarık, birçok eski yöneticinin günahı da büyüktür” dedi.

“PROJE CAMİ POLEMİĞİNE ÇEVRİLMEMELİDİR”

HAMOK olarak yapılması elzem olan her türlü ibadethanenin destekçisi olduklarını vurgulayan Hüzmeli, projenin cami polemiğine çevrilmemesi gerektiğini savundu. Hüzmeli, “Antakya şehir stadı arazisinin yeşil alan – park- Millet Bahçesi olarak değerlendirilmesi talebi ‘Cami’ polemiğine dönüşmemeli, kısır bir tartışma halini almamalıdır. Antakya’mızın ya da ilimizin herhangi bir bölgesinin Cami başta olmak üzere her türlü ibadethane ihtiyacı ivedilikle karşılanmalı, mevcut camilerin ve bütün ibadethanelerin eksiklikleri giderilmeli, gereksinimleri karşılanmalıdır. Akılcı bir planlama ile nerede bir ihtiyaç varsa uygun bir yer bulunup oraya ibadethane – cami açılması için özel bir çaba harcanmalı, alan çevresinde ise yeşil alanın bütünlüğüne dokunmadan, alternatif çözümlerin üretilmesi gerekmektedir. Ülkemizde inanç ve ibadet özgürlüğü ile tanınan ve hoşgörü şehri olarak anılan Antakya’mız için tersini düşünmek zaten mümkün değildir.  Bu nedenle eski şehir stadı arazisinin tasarrufunun nasıl yapılacağı ‘cami’ ve ‘kültür merkezi’ tartışması değil Antakyalıların bugünü ve geleceği için nefes alabileceği alanların çoğaltılıp çoğaltılmayacağı tartışmasıdır. HAMOK olarak şehrimizde ‘cami’ ve ‘kültür merkezi’ için yer bulunabileceğini ancak betonla boğulmuş olan bu kadim şehrin bir daha böylesi bir yeşil alana sahip olma fırsatı olmayacağını hatırlatmak istiyoruz.  Bu alanın söz verildiği gibi bütünüyle yeşil alan kalması gerektiğini ifade ediyor, bu konuda ısrarlı ve kararlı bir çaba içerisinde olacağımızı duyuruyoruz” diye konuştu. İsmet GÜLTEKİN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.